Урок №1
Тема: Ольга Кобилянська. Життя і
творчість письменниці
Мета: ознайомити
учнів із особливостями життєвого та творчого шляху Ольги Кобилянської, з’ясувати
роль письменниці в розвитку української літератури;
розвивати творчі здібності, критичне мислення, увагу, культуру
усного мовлення;
виховувати учня як свідомого громадянина.
Тип уроку: засвоєння нових
знань
Обладнання: портрет
письменниці, виставка творів, висловлювання видатних особистостей про Ольгу
Кобилянську та її творчість, диск із кінофільмом «Ольга Кобилянська»
ХІД УРОКУ
Ольга Кобилянська була великою
письменницею,
бо час нічого не заподіяв її творам,
а тільки утвердив їх у нашому народі.
Василь Земляк
І. Організаційний момент.
ІІ. Евокація.
1. Бесіда.
-
Хто з митців, після вивчення їх творів,
запам’ятався? Чому? (Відповідь побудувати, використовуючи метод «Прес»).
ІІІ. Оголошення теми та мети
уроку. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя
Ольга Кобилянська належить до тих митців, хто своєю творчістю ввійшов в
історію вітчизняної белетристики назавжди.
Сучасне літературознавство справедливо відводить їй місце одного з перших
українських авторів-модерністів, художні здобутки якого засвідчили європейський
рівень української літератури кінця ХІХ – початку ХХ століття.
За горде серце її називали гірської орлицею, за яскраву метафоричність
торів – пишною трояндою в саду української літератури. Сама ж письменниця
називала себе скромно й просто – «робітницею свого народу», бо понад 55 років
життя присвятила творчості.
Тож сьогодні на уроці ми ознайомимося з особливостями життєвого та творчого
шляху буковинської письменниці Ольги Кобилянської (Метод «Дерево очікувань»).
І\/. Побудова знань
1. Слово вчителя
Розпочнемо вивчення життєтворчості Ольги Кобилянської рядками з поезії
Ольги Кобилянської:
Є народження й смерть –
Два стовпи на межі,
А між ними події одвічні:
Варіації стріч, і розлук, і
жоржин,
Варіанти падінь і величчя.
Знайомство з особистістю Ольги Кобилянської ми проведемо у формі
дослідницько-пошукової роботи. Сторінка за сторінкою згадаємо «події одвічні»,
які відбувалися в житті видатної письменниці.
2. Перегляд уривків з кінофільму
«Ольга Кобилянська»
3. Робота в
групах
(Клас поділено на творчі групи, які отримали випереджувальні завдання)
Група 1. Проаналізувати витоки творчого таланту письменниці.
Група 2. Дослідити творчий доробок Ольги Кобилянської.
Група 3. Узяти уявне інтерв’ю в письменниці.
Група 4. Створити психологічний портрет письменниці.
4. Презентація результатів дослідницької
роботи груп.
5. Гронування «Ольга
Кобилянська в українській літературі»
\/. Рефлексія
-
Сенкан «Ольга
Кобилянська»
-
Виділення ключових слів, словосполучень із
уроку
-
Есе (пояснення
епіграфу до уроку)
\/І. Підсумки уроку. Оголошення оцінок і
їх обґрунтування
1.
Прочитати повість «Земля»
2.
Повторити біографію письменниці
Високий рівень – скласти паспорт Ольги Кобилянської
3.
Індивідуальні завдання:
3.1) життєва основа повісті «Земля», історія її написання;
3.2) трансформація біблійного міфу про Каїна та Авеля в художньому світі
повісті.
Урок №2
Тема:
Соціально-психологічна повість «Земля». Глибоке психологічне трактування вічних
проблем: людини й землі, злочину та кари на українському матеріалі
Мета:
ознайомити учнів із змістом повісті, визначити тематичне та ідейне спрямування,
проблематику твору;
розвивати критичне мислення, увагу, культуру усного
мовлення, творчі здібності;
виховувати народну мораль, шанобливе ставлення до землі,
повагу до хліборобської праці.
Тип уроку: комплексного
застосування умінь і навичок
Обладнання: текст
повісті «Земля», висловлювання видатних людей про твір, ілюстрації до нього
ХІД
УРОКУ
Се
річ високої літературної
вартості,
річ така, що зробила би
честь
і не нашій літературі.
Гнат Хоткевич
І. Перевірка домашнього завдання
- Зачитати
паспорт письменниці.
- Літературний
волейбол (учні ставлять запитання один до одного за творчістю
О. Кобилянської відповідно до свого рівня).
ІІ. Евокація
1. Слово
вчителя.
Кожна книга залишає в душі й серці читача глибокий слід.
Вона – як мудрий співбесідник, якого, буває, зустрічаємо в житті й ніби відразу
він стає тобі близьким. Та книга залишає в душі уважного читача зерна життєвої
науки.
Так і Ольга Кобилянська наполегливо працювала на
літературній ниві для того, аби реалістично відтворити на сторінках своїх
творів життя на Буковині.
Найбільшим за обсягом і найкращим у її творчому доробку є,
без сумніву, повість із селянського життя «Земля».
ІІІ. Оголошення
теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1. Обговорення
епіграфу, його коментар (метод «Прес»)
І\/. Побудова знань
1. Виступ
учня-дослідника, обмін інформацією, здобутою в результаті пошукової роботи «Життєва
основа повісті, історія її написання».
2. Робота в
парах
Середній
рівень – ідейно-тематичне спрямування твору.
Достатній
рівень – проблематика повісті.
Високий
рівень – сюжетно-композиційні особливості.
3. Презентація
роботи пар, їх коментар
4. Проблемно-пошукове
завдання
- Доведіть, що в повісті «Земля» домінує
християнсько-етична оцінка кровного переступу та його внутрішніх потаємних
причин. («Мозковий штурм»)
5. Виступ
учня-дослідника з доповіддю на тему: «Трансформація біблійного
міфу про Каїна та Авеля в художньому світі повісті».
6. «Запитайте
в автора» (учні складають
питання за текстом твору відповідно до теми уроку)
\/. Рефлексія
1. Інтерактивна
гра «Мікрофон»
Тема залежності селянина від землі не
нова в українській літературі. Не одне десятиріччя вона хвилює багатьох
письменників. Але саме повість «Земля» спонукає до роздумів: чим же була земля
для селянина? Спираючись на зміст твору та власні роздуми, дайте відповідь на
питання. («Незакінчене речення»)
-
Я вважаю, що повість і сьогодні є
актуальною, бо…
-
Твір спонукав мене замислитись над тим,
що…
-
Із уроку я зробив (-ла) висновок, що…
\/І. Підсумки уроку. Оголошення та обґрунтування
оцінок. Повідомлення домашнього заняття
1.
Високий рівень. Опрацювати
критичну статтю Михайла Кудрявцева «Повість Ольги Кобилянської «Земля» в
контексті літератури про злочин і кару: філософський аспект, виконати
компаративний аналіз (Журнал «Українська мова і література в ЗОШ» - у шкільній
бібліотеці).
2.
Достатній і середній рівні –
скласти сенкан «Земля».
Урок №3
Тема: Образи
повісті О. Кобилянської «Земля» Марійка та Івоніка – втілення цінностей
народної моралі.
Мета: проаналізувати
основні фактори характеротворення героїв, розкрити особливості
змалювання образів;
розвивати критичне мислення, увагу, творчі здібності, навички
роботи з текстом;
виховувати кращі моральні якості учнів, формувати
світлі ідеали.
Тип уроку: комплексного
застосування умінь і навичок
Обладнання: текст твору,
ілюстрації до твору
ХІД УРОКУ
Повість
«Земля», крім літературної
та
мовної вартості, зберігатиме
тривале
значення і як документ
способу мислення
героїв, втілення
в них народної
моралі.
Іван Франко
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Середній і
достатній рівні – сенкани.
Високий рівень – компаративний
аналіз творів.
2. Усне рецензування відповіді.
ІІІ. Евокація
1. Виділення з теми минулого уроку ключових слів.
2. Слово вчителя.
Відповідаючи на питання: «У чому
секрет популярності твору О. Кобилянської «Земля», напевне, наголосимо
на тому, що цікавою і неповторною її робить манера викладу письменницею
матеріалу, багатство мовних і лексичних засобів, а ще – герої, більшість із
яких – духовно багаті й красиві, шляхетні та благородні. Дослідження образної
системи твору, характеристика персонажів і буде темою нашого уроку.
І\/. Оголошення теми і мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів
1.
«Мозковий штурм»
(визначення завдань, які учні ставлять собі на уроці).
\/. Побудова знань
1. Слово вчителя
Ольга Кобилянська у своїй повісті показує зв’язки селян
із землею, а також взаємини між людьми, породжені такою прихильністю до землі.
Розповідаючи про владу землі та наслідки, до яких вона може призвести,
письменниця глибоко занурюється в психологію кожного персонажа твору, переконливо
змальовуючи внутрішній світ, почування, прагнення, надії, радощі та горе. Проблему
землі авторка насамперед піднімає в історії Івоніки та Марійки Федорчуків.
2. Робота в групах
Об’єднуємо клас у чотири групи. Перша та друга працюють
над складанням характеристики образу Івоніки, третя та четверта – Марійки.
Потім групи представляють результати своєї роботи. Група, що виступатиме
другою, доповнює відповіді попередньої фактами та прикладами, які не були
озвучені, але, на думку учнів, є важливими для розуміння характеру персонажа чи
мотивів його вчинків.
(Для полегшення
роботи групам пропонується скористатися схемами аналізу художніх образів)
СХЕМА АНАЛІЗУ ХУДОЖНІХ ОБРАЗІВ
1.
Хто? Звідки? Якого роду? Чим займається?
2.
Чи є в нього прототип?
3.
Портрет героя (відповідність чи
невідповідність зовнішності й внутрішнього світу).
4.
Персонаж епізодичний, другорядний чи
головний.
5.
Подача характеру героя (у розвитку чи
епізодично).
6.
Психологічна складність характеру
(духовне багатство, моральна краса си потворність, їх співвідношення в душі
героя)
7.
Місце і роль персонажа в сюжеті.
8.
Мова як засіб самовираження персонажа.
9.
Ставлення до героя інших дійових осіб.
10.
Ставлення автора до свого героя.
11.
Пов’язані з цим героєм проблеми, які
порушує автор. Чи актуальні вони сьогодні?
12.
Моє сприйняття героя.
3. Аналіз виконаної роботи
Рівневі завдання
Достатній рівень. Складання
цитатної таблиці (обрати 2 ключові цитати до образів Мрійки ат Івоніки,
прокоментувати їх)
Образ Марійки
|
Образ Івоніки
|
||
Цитата
|
Коментар
|
Цитата
|
Коментар
|
Високий рівень. Кола Венна. Компаративний аналіз образів
героїнь творів «Земля» та «Хіба ревуть воли, як ясла повні» Марійки та Мотрі
Марійка Мотря
Середній
рівень. «Запитайте в автора» (відповідно до
теми твору)
\/І. Рефлексія
Використовуючи метод «Прес», доведіть чи спростуйте
твердження, що Івоніка та Марійка Федорчуки – втілення цінностей народної
моралі.
Метод «Рюкзак». Заслуховування відповідей учнів
\/ІІ. Підсумки
уроку. Оголошення оцінок та їх обґрунтування. Домашнє завдання
1.
Високий рівень. Скласти візитну
картку героя (Івоніки або Марійки).
2.
Достатній і середній рівні. Скласти
план за змістом статті «Івоніка, батько Авеля і Каїна» із журналу «Українська
мова та література» (2008 рік, №9, сторінки 21-25), який ви знайдете у шкільній
бібліотеці.
Урок №4
Тема: Михайло і
Сава – протилежні психологічні типи. Трагедія шляхетної, чутливої душі в
жорстких обставинах тогочасного сільського життя. Сава і Рахіра – уособлення
духовної деградації
Мета: схарактеризувати
образи Михайла та Сави, Анни та Рахіри, визначити засоби творення
образів цих персонажів;
розвивати навички аналізу образів,
критичне мислення, увагу, уяву, уміння висловлювати власні судження, творчі
здібності;
виховувати повагу до хліборобської праці,
осудження злочину як протиправної, ворожої для людини та суспільства дії.
Тип уроку: комплексного
застосування умінь і навичок.
Обладнання: текст повісті,
портрет письменниці, ілюстрації до твору, мультимедійна презентація
ХІД УРОКУ
Бо ти на землі – людина.
В. Симоненко
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
-
Візитна картка героя.
-
Рецензування роботи (усно).
-
План статті.
ІІІ. Евокація
1. Робота з епіграфом.(Слайд 2-3)
-
Як ви розумієте слова В. Симоненка?
-
Установіть зв’язок цих слів зі змістом
повісті «Земля»? («Мозковий штурм»)
2. Слово вчителя.
Твір художньої літератури пишеться й читається
людиною. У центрі його уваги перебуває також людина з власною індивідуальністю
– характером, проблемами, принципами, прагненнями тощо. Яскравим прикладом
цього твердження є повість «Земля» - багатопроблемний твір, який художньо
переконливо ілюструє нам загадковість і незбагненність людської натури, а
наявність детективного сюжету, проникнення в психологію персонажів, багата й
образна мова роблять його не тільки цікавим, а й естетично насиченим. Повість збагачує
нас життєвим досвідом і вчить розуміти справжні морально-етичні цінності. І в
цьому ми ще раз переконаємося сьогодні на уроці.
І\/. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів (Слайд 1)
1. Метод «Прийняття рішень» (учні самостійно формулюють завдання, які
ставлять перед собою на уроці).
\/. Побудова знань
1. Слово вчителя
Як ми вже говорили, об’єктом дослідження письменниці
в повісті «Земля» є серце людини. Цих сердець, характерів у творі багато, ми ж
сьогодні розглянемо образи персонажів, зображенню яких Ольга Юліанівна
Кобилянська приділила найбільше уваги. Це – бідна наймичка Анна, сини Івоніки
Федорчука Михайло та Сава, а також їх далека родичка Рахіра.
2. Бесіда з
учнями (Слайд 4)
-
Хто з персонажів вам найбільше запам’ятався?
-
Які роздуми та почуття викликав у вас
цей герой?
-
Які риси характеру звернули на себе вашу
увагу? Чим саме?
3. Робота в
парах
1) Скласти порівняльну
характеристику персонажів, використовуючи метод «Кола Венна»:
Варіант І. Михайла та Сави. (Слайд 5)
Варіант ІІ. Анни та Рахіри. (Слайд 6)
2)
Варіант ІІІ. Спростувати чи
підтвердити думку, що Сава та Рахіра – уособлення духовної деградації (Метод
«Прес») (Слайд 7)
2. Аналіз виконаних завдань.
3. Творча
лабораторія (Слайд 8).
Визначення композиційно-характеротворчого принципу.
(Сформулювавши
відповідь, учні записують її в зошит. Обсяг – до 5 речень).
\/І. Рефлексія
Міні-дискусія за темою: «Які ж морально-етичні
цінності ми можемо вважати справжніми?» (Слайд 9)
\/ІІ. Підсумки уроку. Оголошення оцінок, їх обґрунтування. Повідомлення
домашнього завдання (Слайд
10)
1.
Скласти тези до теми: «Значення
творчості Ольги Кобилянської».
2.
Творче завдання: Скласти поетичний
твір або акровірш із елементами характеристики персонажа.
Ваші конспекти можна використовувати на своїх уроках: різнорівневі завдання, методи критичного мислення, таблиці, схеми аналізу...-це добре. Дякую!!!
ВідповістиВидалитиПриємно усвідомлювати, що моя праця не є марною. Це Вам я щиро ДЯКУЮ!
ВідповістиВидалити